Jak zmodernizować kotłownię?
Modernizacja kotłowni polega na dostosowaniu instalacji i urządzeń do nowego systemu ogrzewania. O modernizacji mówmy także wtedy, gdy wymieniamy stary piec gazowy na nowszy model, a także przy wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne piece z podajnikiem klasy 5. Zakres prac zależny jest od tego, czy nowy piec grzewczy można dostosować do istniejących rozwiązań, dlatego zawsze warto skonsultować się z fachowcem.
Pierwsza kwestia to wybór pieca. Obecnie największą popularnością cieszą się kotły z podajnikiem, które montowane są zamiast starych pieców zasypowych. Są praktycznie bezobsługowe i w pełni zautomatyzowane, podobnie jak piece na gaz. Najczęściej wybierane kotły gazowe w Oławie to piece kondensacyjne odzyskujące ciepło ze spalin. Zmiana źródła ciepła na piec emitujący spaliny o niższej temperaturze może wymagać montażu wkładu kominowego odpornego na skraplający się kondensat.
Konieczne zmiany w kotłowni i wielkość pomieszczenia
Przy wyborze źródła ciepła zawsze warto mieć na uwadze wymogi dotyczące sposobu montażu, co pozwoli oszacować niezbędny do wykonania zakres prac. Wiele zależy od tego, czy razem z kotłem wymienimy także całą instalację wraz z grzejnikami, oraz czy zdecydujemy się na zakup zasobnika na ciepłą wodę użytkową.
Decydując się na nowoczesny kocioł z podajnikiem, trzeba przygotować miejsce do składowania opału. W przypadku kotłów gazowych niezwykle ważna jest kubatura pomieszczenia. W nowopowstających budynkach wysokość pomieszczenia przeznaczonego na kotłownie nie może być niższa niż 2,2 m, a kubatura musi wynosić 8 m3. W starszych domach dopuszczalna wysokość to 1,9 m. Obecnie częściej wybierane są nowoczesne kotły z zamkniętą komorą spalania, które pobierają powietrze z zewnątrz, a więc konieczne jest przygotowanie dolotu – kotły z otwartą komorą czerpią powietrze z pomieszczenia, dlatego kluczowa jest dobra wentylacja.