Jak wygląda montaż kotła na pellet?
Montaż kotła pelletowego nie należy do skomplikowanych czynności, aczkolwiek warto do tego zatrudnić fachowców z odpowiednimi umiejętnościami i kwalifikacjami. Bardzo ważne jest bowiem wyznaczenie właściwego miejsca na piec, zwłaszcza że kotły na pellet nie nalezą do najmniejszych. Piece o mocy do 25 kW muszą być zlokalizowane w wydzielonej przestrzeni, najlepiej w kotłowni. Powinno się zachować określone w przepisach odległości od przegród i ścian.
Kotłownia na piec na pellet opałowy musi być na tyle duża, aby zapewnić dojście do wszystkich elementów kotła i instalacji, co jest niezwykle ważne podczas prac serwisowych i konserwacyjnych. Powinien być łatwy dostęp na przykład do drzwiczek rewizyjnych kotła i króćców podłączeniowych. Podłoga musi być wykończona z użyciem materiałów niepalnych, a w pomieszczeniu powinien znaleźć się między wpust kanalizacyjny oraz wentylacja nawiewna i wywiewna.
Montaż kotła na pellet krok po kroku
Piec powinien być podłączony do komina w sposób umożliwiający właściwe odprowadzanie spalin. Piec można zamontować przyłączem sztywnym z żaroodpornej blachy lub blachy czarnej oraz połączeniem elastycznym z podwójnej rury. Ważne jest, aby połączenie do przewodu dymowego znajdowało się 40 cm poniżej poziomu sufitu.
Następny krok to podpięcie pieca do instalacji grzewczej. W tym celu stosuje się złącza gwintowane lub kołnierzowe. W najwyższym punkcie instalacji należy zamontować naczynie zbiorcze. Kolejny etap to podłączenie aparatury kontrolno-pomiarowej i filtra na zanieczyszczenia mechaniczne. Na końcu prac montażowych fachowcy odpowietrzają układ i montują odpowietrzniki oraz sterowniki regulujące pracę kotła i całej instalacji. Warto pamiętać, aby do przyłączy nie stosować rur o średnicy mniejszej niż główne wyjście z pieca na pellet.